A train accelerates from 10 m/s to 50 m/s in 20 seconds. Calculate the Acceleration

The acceleration, in ms-2, is defined as the rate of change of velocity, per unit of time. To calculate the trains acceleration, we use the equation Acceleration= Change in velocity/ Time Taken.  For this situation, the change in velocity is 50-10= 40 m/s. The time taken is 20 seconds, so the answer is simply 40/20 = 2 ms-2.

MP
Answered by Monique P. Physics tutor

14569 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explain Ohms Law


What is the current in a circuit?


If v = 10, a = 2 and t = 4, what is u


a bat emits sound waves with a range of wavelengths. Some of the sound waves will be diffracted by the insect. Complete the following sentences to explain why. [2 marks] Diffraction is caused by the sound waves _______________________________________


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning