A solution of ethanoic acid in water has a concentration of 3 g/dm^3. Given that the pKa of ethanoic acid is 4.76, calculate the pH of this solution.

Key facts to be noted by student:

Molar mass of ethanoic acid = 60 g/mol.

pKa = -log(Ka)

pH =-log([H+])

Concentration of acid solution = 3/60 = 0.05 moldm-3

ka = [H+]/ [CH3COOH]   therefore

[H+]2 = 10-4.76 / 0.05   --> [H+] = 0.0186 moldm-3

ph = -log(0.0186)   ---> pH =1.73

TC
Answered by Tim C. Chemistry tutor

6675 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

A buffer solution is made with a pH of 5.000. Solid sodium ethanoate, CH3COONa, is added to 400 cm^3 of 0.200 mol dm^–3 ethanoic acid (Ka = 1.75 × 10^–5 mol dm^–3). Calculate the mass of sodium acetate that must be dissolved in the acid to prepare this


What's the difference between covalent and ionic bonding?


State the element in period 3 that has the highest melting point and explain your answer.


Why does Benzene require a catalyst to react with Bromine whereas Phenol does not?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning