It takes 1.8s to drop a ball of a bridge. How high is the bridge and what speed is reached?

t= 1.8s 

a=-9.81ms-2

v=u+at 

v= -9.81 x 1.8 =17.658 m/s

s= ut + 1/2 at2  (as u is 0 s= 1/2 at2)

s = 1/2 x 9.81 x 1.82 = 15.9m

GL
Answered by Gabriella L. Physics tutor

2822 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Which type of electromagnetic radiation has the longest wavelength?


A mobile phone falls to the floor. The glass screen shatters while the aluminium frame remains intact. Explain why this happens in terms of the properties of glass and aluminium.


How do Transformers work?


Give two features of polar orbits. Suggest the use of a satellite in a polar orbit.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning