An electron and a proton are in any electric field E=5x10^2 V/m. What is their speed 1.0 cm after being released?

F=Eq= 5x10^2 x 1.6x10^-19 = 8x10^-17 N

Kinetic energy theory: deltaEc= Fxd =1/2mv^2

thus v= squareroot(2xFxd/m)

v(proton) = squareroot(2x8x10^-17x1x10^-2/9.1x10^-31)=1.3x 10^6 m/s

v(electron) = squareroot(2x8x10^-17x1x10^-2/1.67x10^-27)= 3.1x10^6 m/s

EH
Answered by Emma H. Physics tutor

2329 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

If an alpha particle (Z = 2) of kinetic energy 7 MeV is incident on a gold nucleus (Z = 79), what is its closest distance of approach?


Why does gravitational potential energy have a negative value?


An electron is traveling at a velocity of 500m/s perpendicular to a uniform magnetic field. A force of magnitude 4.32 x10^(-16) N is acting on the electron, what is the magnetic flux density of the field?


An ideal gas undergoes a transformation in which both its pressure and volume double. How many times does the root mean square speed of the gas molecules increase?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning