Calculate the pH change when water is added to 25.0 ml of 0.250M NaOH to form a 1.00l solution.

The initial [-OH] is 0.250M since NaOH releases 1 mole of -OH per mole of base. Using Kw=[H+][-OH], [H+]=(110-14)/0.250=410-14M (note remember units). Hence the initial pH=-log(410-14)=13.4 (note 3 significant figures since same s.f. as values in question). The diluted [-OH] is 0.250(25/1000)=6.2510-3M (dilution factor, remember units). Using Kw=[H+][-OH], [H+]=(110-14)/(6.2510-3)=1.610-12M. Therefore the new pH=-log(1.6*10-12)=11.80. Hence the pH change is 11.80-13.40=-1.60, so a decrease of 1.60pH units. I would write down the question on the whiteboard, and allow the student to work through it, giving guidance and helpful suggestions when they struggled/became stuck - but not simply telling them the answers because it is most beneficial for the student to think through the question for themselves.

MS
Answered by Milind S. Chemistry tutor

16769 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is meant by the term amphoteric? and give an example of a reaction using NaOH that could be used to distinguish between a solution of amphoteric AlCl3 and non-amphoteric MgCl2.


Describe how collision theory explains an increase in the rate of a reaction at higher temperatures.


Explain why the product of nucleophilic addition of a cyanide ion to the ketone CH3COCH2CH3 shows no optical activity


Explain the trend in boiling points between HF, HCl and HBr.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning