A speaker emits a sound wave through a metallic block, with a speed of 0.42 km/s, and a frequency of 16kHz. Calculate the wavelength to 3.s.f. Describe the characteristics of a longitudinal wave.

Firstly the values should be converted into more comfortable units. 0.42km/s = 420m/s, and 16kHz = 16,000Hz. Next, use the equation wavelength = speed/frequency This gives wavelength = 420m/s over 16,000/s = 0.02625, which gives 0.0263m, to 3.s.f. In longitudinal waves, particles propagate (travel) in the same direction as the wave. Longitudinal waves create areas of high and low density, called compressions and rarefactions respectively.

JB
Answered by Joseph B. Physics tutor

4139 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

The focal length of the lens is 10 cm. Calculate the power of the lens. State the unit.


Explanation of alpha scattering experiment


A train accelerates from 10 m/s to 50 m/s in 20 seconds. Calculate the Acceleration


What does "superimposition" mean?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning