In one second a mass of 210 kg of air enters at A. The speed of this mass of air increases by 570 m s–1 as it passes through the engine. Calculate the force that the air exerts on the engine.

F = M x A (A= (V-U)/T) F = 210 x 570 F = 119,700 N

SG
Answered by Sam G. Physics tutor

3745 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is a stationary wave?


A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


What speed do satellites orbit at?


What determines the acoustic impedance of a material and why is it useful in understanding ultrasound imaging?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning