ii) The maximum permitted sulfate concentration in water is 250mg dm^-3, 200cm^3 of aqueous BaCl2 is added to 300cm^3 of water at the maximum permitted sulfate level, and a white precipitate formed. Calculate the minimum conc. (mol dm^3)of the BaCl2

250x10^-3= 0.25g dm-3sulfate mr x moles = mass0.25 x 3/10 = 0.075 g sulfatemr sulfare = 32 + (4 x 16) = 96moles sulfate = 0.075/96 = 7.8125 x10-4Per equation above: moles SO42-= moles Ba2+ Concentration= Moles/Volume[Ba2+] = 7.8125x10-4/0.2=3.91x10-3 mol dm-3

JM
Answered by Josh M. Chemistry tutor

2222 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Describe the bonding in, and the structure of, sodium chloride and ice. Explain why they have very different melting points.


The standard enthalpy of formation of glucose is -1273.3kJ/mol, and for carbon dioxide it is -393.5kJ/mol, and for water -285.8 kJ/mol. What is the standard enthalpy of combustion of glucose, C6H12O6?


What are the three main factors that affect metallic bonding?


State why it is initially unexpected for alkenes to undergo electrophilic addition with bromine. Explain why this reaction does indeed occur.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning