A cup of tea contains 175 g of water at a temperature of 85.0 °C. Milk at a temperature of 4.5 °C is added to the tea and the temperature of the mixture becomes 74.0 °C. What is the internal energy lost by the water? What is the mass of the milk?

(a) In a question like this, you will be given that the Specific Heat Capacity of water is 4200Jkg-1K-1. However, commiting this to memory will be helpful.

Start with the equation:

E=mC(T1-T0)

Find which variables you have and convert to Standard Units:

E=What we want.

m=175g=0.175kg

C=4200Jkg-1K-1

T0=85oC=358oK

T1=74oC=347oK

Substitute in and E=0.1754200(347-358)=-8085J or =-8.085kJ   *Negative indicates that the energy is LOST.

(b) Use the equation again and find which variables you know. Convert to Standard Units again.

E=+8085J   The energy LOST by the water must be GAINED by the milk. (Assume none is lost to the surroundings?

m=What we want

C=3900Jkg-1K-1 (You will not be expected to know this, it will be given in the question)

(T1-T0)=(74+273)-(4.5+273)=69.5oK

Substitute in:  8085=m390069.5

Rearrange for m => m=8085/(3900*69.5)=0.0298kg (3s.f.)

NS
Answered by Nathaniel S. Physics tutor

9742 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Why are values of gravitational potential negative?


A 80kg man is hanging from two 1.5m ropes that lie at 60 degrees from the horizontal. What is the tension in each rope required to prevent the man from dropping?


A 0.20 kg mass is whirled round in a vertical circle on the end of a light string of length 0.90 m. At the top point of the circle the speed of the mass is 8.2 m/s. What is the tension in the string at this point?


Describe how a capacitor works.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning