What is the stress in a cylindrical rod of 10.0cm diameter when loaded by 50.0N force at each end?

Stress = Force/Area and cross sectional area of a cyclinder = pi.r2
As diameter = 10.0cm=0.1m r=0.05m so area = 3.14*0.052 = 0.00785m2
As the force is 50.0N the stress is 50/0.00785=6369Nm-2or 6.37kPa to 3 significant figures

RH
Answered by Rowan H. Physics tutor

3617 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How do I resolve forces on a slope?


Single electrons travelling at 550 ms^-1 are passed through a diffraction grating with a spacing between the slits of 2.5 micrometers. What would the angle between the zeroth and first maximum of the resulting interference pattern be?


How do you prove Kepler's Third Law?


Compare and contrast elastic and inelastic collisions


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning