Resistors of 5 ohms and 10 ohms are connected in series with a battery supplying 3 volts. What is the total resistance ? And calculate the current in the circuit.

For the first part of the question we note that the resistors are in series, this means we can simply add together the resistance, giving a value of:
15 ohms

For the second part we use the equation V=IR, 
substituting in the known voltage and calculated resistance:
3 = 15 * I
I = 3/15 = 0.2 Amps

AN

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If a boy is stationary on a skateboard and jumps off forwards, why does the skateboard move backwards?


Ann and Bob play on a uniform seesaw. The seesaw is 4m long and Ann and Bob weigh 600N and 800N respectively. If both Ann and Bob start at one end of the seesaw and Bob starts to walk up the seesaw at 2m/s, after how long will the seesaw turn?


Explain the different types of wave.


Why is the sky blue?