What is the limiting reagent and thus the mass of product for the reaction: P4O10 + 6H2O --> 4H3PO4 if 5.00 g of P4O10 react with 1.50 g of water?

1)   Determine the moles of each reactant and thus the limiting reagent:# moles= mass (g)/Mr . Mr of P4O10 = (4 x 30.97) + (10 x 16.00) = 283.88 g mol-1. Moles of P4O10 = 5.00/283.88 = 1.76 x 10-2 mol. Mr of H2O = (2 x 1.01) + 16.00 = 18.02 g mol-1. Moles of H2O = 1.50/18.02 = 8.32 x 10-2 mol. Since there are fewer moles of P4O10, it is the limiting reagent in the reaction. H2O is in excess. 2)   Determine the theoretical mass of product according to the limiting reagent: 1 mole of P4O10 reacts to form 4 moles of H3PO4 product. Assuming that all the P4O10 reacts, then 4 x 1.76 x 10-2 = 7.04 x 10-2 mol of H3PO4 product are formed. Rearranging the equation in part 1: Mass (g) = # moles x Mr , Mr of H3PO4 = (3 x 1.01) + 30.97 + (4 x 16.00) = 98.00 g mol-1 . Therefore, mass of H3PO4 = 7.04 x 10-2 mol x 98.00 g mol-1 = 6.90 g

EW
Answered by Elise W. Chemistry tutor

8330 Views

See similar Chemistry IB tutors

Related Chemistry IB answers

All answers ▸

Under which conditions does CH4 have the same number of molecules as 100cm^3 of O2 at 27 degrees celsius and 1.0x10^5 Pa?


What happens to the equilibrium constant of an endothermic reaction, that is in equilibrium, when the temperature increases? What would the effect of increasing pressure have on the reaction and on the value of Kc?


How is the bonding in NH3 and what does this entail for its electron-domain geometry and molecular geometry?


What is the charge of iron in the following complex: [Fe(H2O)6]Cl2 ?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning