A bullet is fired horizontally from a gun at a height of 1.5m at 280m/s. Calculate the time taken for it to hit the ground. A second bullet is fired from an adjacent gun at 370m/s. Calculate the distance it travel before the first bullet hits the ground.

Time for first bullet to hit ground: s = -1.5m, u = 0ms-1, v = ?, a = -9.81ms-2, t = ?.s = ut + 1/2(at2)-1.5 = 0 + 1/2(-9.81t2)9.81t2= 1.52 = 3t = sqrt(3/9.81) = 0.55s (2s.f.)Distance travelled by second bullet in 0.55s: s = ?, u = 370ms-1, v = N/A, a = 0, t = 0.55s.s = ut (since 1/2(at2) = 0)s = 370*0.55 = 204.61...m, approx = 200m (2s.f.)

AN
Answered by Ayush N. Physics tutor

3962 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

In a particle accelerator, you accelerate an electron. Afterwards, you measure it's energy to be 350 keV. Tell my why you can't find the speed from this energy using your knowledge of classical mechanics.


When red light is shone on a metal, regardless of the intensity of this light, no current will flow. However if blue light is shone on this metal a current will flow. Why does this occur?


Calculate the length of a 120m (as measured by the astronaut) spaceship travelling at 0.85c as measured by a stationary observer


Define Simple Harmonic Motion


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning