Calculate the number of moles in a sample of 113.47g of Ca(HCO3)2.

Using the AQA specimen data sheet we see that the RAMs of the following elements areCa = 40.1H = 1.0C = 12.0O = 16.0Therefore the total mass for one mole isCa + 2x(H + C + O+O+O)= 40.1 + 2x(1+12+16+16+16)= 40.1 + 2x61 = 40.1+122=162.1moles = mass / RAM=113.47/162.1 = 0.7 moles

JL
Answered by Jacob L. Chemistry tutor

2446 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the meaning of the term 'structural isomers'?


How does increasing the temperature affect the yield of products of a reaction at equilibrium, where the forward reaction is exothermic?


Why are the theoretical and Born Haber lattice enthalpies different?


How do I predict the shape of a molecule?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning