what is the number of ion in 7.41g of calcium hydoxide Ca(OH)2 ?

number of particles = mole x Avogadro constantAvogadro constant is 6.0 × 1023 mol–1.Mr of Ca(OH)2 is 7.41g mol-1mole = Mass / Mr = 7.41/7.41 = 1 moleThe question is asking: the number of ion = ?So, in this compound, we have 3 ions, which are Ca2+ and 2 OH-. Therefore, we times the mole by 3. We now have 3 moles.The total of ion = mole x Avogadro constant = 3 mole x 6.0 × 1023 mol–1 = 1.8 x 10 24No unit is required in this answer!

WW
Answered by Wai W. Chemistry tutor

11814 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is an acid-base pair?


What is the difference between empirical and molecular formula?


What evidences are used to prove that Benzene's kekule model is incorrect and that Benzene has a delocalised Pi structure.


Imagine a reaction A for which the values of ΔH and ΔS are both negative. It is known that the absolute value of ΔS is 3 times smaller than the absolute value of ΔH. For what values of T does reaction A occur spontaneously?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning