If photons of wavelength 0.1nm are incident on a 2m x 2m Solar Panel at a rate of 2.51x10^15s^-1, calculate the intensity, I, of the photons on the Solar Panel.

If wavelength = 0.1nm, we know (as E=hc/λ), the energy provided by each photon, E= 1.99x1015 J .Therefore, if they hit the panel at a rate of 2.51x1015s-1, we know Power = Energy x Rate, =4.99WIntensity, I = Power / Area, = 4.99W/(2m x 2m)Therefore, I=1.25Wm-2

SH
Answered by Sam H. Physics tutor

2073 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

When light above the threshold frequency of a metal is shone on the metal, photoelectrons are emitted. If the power of the light halves, are the maximum kinetic energy of the photoelectrons and/or the number of photoelectrons altered, and if so, how?


What is the maximum speed of an electron emitted from a metal surface with a threshold frequency of 5.706*10^(14) by light with a wavelength of 350nm?


The mercury atoms in a fluorescent tube are excited and then emit photons in the ultraviolet region of the elecrtomagnetic spectrum. Explain how the mercury atoms become excited.


Why does the Photoelectric Effect lead to the conclusion that classical physics cannot be all of physics?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning