I throw a ball straight up with an initial velocity of 2m/s. How high is it after a fifth of a second?

assign each variable to a value in s = ut + 1/2at2u = 2m/s t=0.2sa=-9.81m/s2so s = (2 x 0.2) + 1/2(-9.81)(0.2)2so s =

HA
Answered by Henry A. Physics tutor

2377 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explain the difference between energy and power.


What was the Rutherford gold foil experiment


A roller coaster car starts stationary at the top of a downwards slope. At the bottom of the slope, it has a speed of 30m/s. Use the conservation of energy to find the vertical height of the slope. (Use g=10 m/s^2)


pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning