what force does a person have to exert on one side of a seesaw if the other person weighs 70kg and is the same distance away from the pivot (2m) on the other side of the seesaw?

70kg x 9.8 = 686N x 2 = 1372 Nm, as 2m away again, divide by 2 = 868 Newtons

MB
Answered by Marcus B. Physics tutor

1807 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Which type of electromagnetic radiation has the longest wavelength?


A musical instrument produces a sound wave with a frequency of 1000 Hz. The sound wave has a wavelength of 0.34 m in air. Calculate the speed of the sound wave in air.


Why do we use non-renewable energy?


What's the difference between longitudinal and transverse waves?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning