An electric whisk in a bakery has two motors, each with an average power of 1500W. The whisk is used for 4 hours each day, 7 days a week. Electricity costs 18p per kilowatt-hour. Calculate the cost of the electricity used by the whisk in one week.

First, we must calculate the amount of time spent using the whisk in one week:4 x 7 = 28 hours a weekNext we calculate the power used; as the whisk has two motors, the average power used by the whole whisk is 1500 x 2 = 3000W. To convert this to kilowatts, we divide this number by 1000 which means total power is 3kW.The number of kilowatt-hours is simply calculated by multiplying the power by time:28 x 3 = 84 kWhTo calculate the total cost we multiply the cost per kWh by the number of kWhs:84 x 18 = 1512 pence

IS
Answered by Iqra S. Physics tutor

2844 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

There is an oil tank that has a rectangular base of dimensions 2.4 m by 1.5 m. The tank is filled with oil of density 850 kg / m3 to a depth of 1.5 m. What is the mass of the oil?


An electric Iron rated at 2600 W contains a steel plate, heated to a working temperature of 215°C. Room temp=18°C. Deduce whether the plate could reach its working temperature in less than 1 minute. Mass (steel plate)=890g & C (steel)=450J/kg/K


A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


How do I solve this problem?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning