An electric whisk in a bakery has two motors, each with an average power of 1500W. The whisk is used for 4 hours each day, 7 days a week. Electricity costs 18p per kilowatt-hour. Calculate the cost of the electricity used by the whisk in one week.

First, we must calculate the amount of time spent using the whisk in one week:4 x 7 = 28 hours a weekNext we calculate the power used; as the whisk has two motors, the average power used by the whole whisk is 1500 x 2 = 3000W. To convert this to kilowatts, we divide this number by 1000 which means total power is 3kW.The number of kilowatt-hours is simply calculated by multiplying the power by time:28 x 3 = 84 kWhTo calculate the total cost we multiply the cost per kWh by the number of kWhs:84 x 18 = 1512 pence

IS
Answered by Iqra S. Physics tutor

2308 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

The teacher quickly inverts the can containing boiling water into a bowl of cold water, as shown in the diagram. When the can is inverted in the cold water, the can collapses. Use ideas about particles and pressure to explain why the can collapses.


Discuss a use and a harmful effect for three parts of the electromagnetic spectrum


A car driver has to make an emergency stop. The braking distance depends on the speed of the car. For the same braking force, what happens to the braking distance if the speed doubles?


Draw diagrams to represent the particles in each state: solid, liquid, and gas.


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences