Calculate the empirical and molecular formula of unknown compound A which gave an m/z of 181 in the mass spectrum for the molecular ion peak. Elemental analysis by combustion shows the compound is C 53%, O 35.4%, H 3.9% and N 7.7%.

C atomic mass-12 C percentage by composition: 53% Atomic ratio of C: 53/12= 4.417 H atomic mass-1 H percentage by composition: 3.9% Atomic ratio of H: 3.9/1=3.9 N atomic mass- 14 N percentage by composition:7.7% Atomic ratio of N: 7.7/14 =0.550 O atomic mass-16 O percentage by composition: 35.4% Atomic ratio of O: 35.4/16=2.213 Divide all ratios by the smallest ratio (0.550 in this example)C-4.417/0.550=8.030 N-0.550/0.550=1 H-3.9/0.550=7.091 O-2.213/0.550=4.023Empirical formula: C8H7NO4 molecular weight=181Molecular formula: C8H7NO4 molecular weight=181Molecular formula will be a multiple of the empirical formula molecular weight. Molecular weight=181n. n=1 in this case as the m/z is also 181 therefore the molecular formula is the same as the empirical formula

AS
Answered by Aminat S. Chemistry tutor

3513 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Explain why chlorine has a lower boiling point than Bromine. (2 marks)


What is the trend in reactivity of Group 2 elements with halogens as the group is descended?


How do you convert between different SI units, for example, nmol to mmol?


State the trend in electronegativity for the elements of group 17 and explain why this trend occurs.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning