what is ohm's law?

Ohms law establishes a relationship between resistance, voltage and current, saying that V/I = R.

AM
Answered by Aditya M. Physics tutor

2560 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


What is the law of conservation of energy?


A car of mass 1000 kg is travelling at 20 (m/s). The car crashes into a tree, and comes to a complete halt in 0.05s. Calculate the force acting on the car during the collision.


A student of mass m=50kg runs an experiment. He throws a ball of mass m = 400g from a height h = 20m. What will be the speed of the ball he records just before it touches the ground?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning