An electron is emitted from a cathode in an electron gun, with a potential difference of 150kV. Find the velocity of the electron after it is accelerated and find the De Broglie wavelength.

V=J/C1.602×10^-19 ×150×10^3=1/2×m×v^2
v=(2×1.602×10^-19×150×10^3/9.11×10^-31)^1/2v=2.29×10^8 m/sλ=h/pλ=6.63×10^-34/2.29×10^8 × 9.11×10^-31λ=3.17×10^-12

AC
Answered by Adam C. Physics tutor

1895 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the difference between accuracy and precision?


A spacecraft needs to be slowed down from a speed of 96m/s to 8.2m/s. This can be done by firing an object as the spacecraft is moving. If the mass of the spacecraft is 6730kg and the object is 50kg, calculate the velocity of the ejected object.


2 Capacitors (c1 = 500mf) and (c2=300mf), are connected in parallel to a 10v d.c supply. Calculate the total capacitance of the circuit, and hence the total energy stored in the capacitors.


Explain why an object moving around a circle is said to be accelerating when it has no resultant force acting upon it.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning