If a car drives at 5 ms^-1 for 10 seconds and then 6 ms^-1 for 5 seconds, how far has it travelled in total?

The equation used here is speed = distance / time (s=d/t). Firstly the 30 ms^-1. Rearrange the equation to find distance (st=d). 5ms^-1 x 10s = 50m. The second stint is 6ms^-1 x 5s = 30m. This makes the total distance as 30m + 50m = 80m.

MP
Answered by Marcus P. Physics tutor

2678 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If a car sets off from rest with a constant acceleration of 3 m/(s^2), what would its speed be after 5 seconds?


Why is the car moving if the unbalanced force is zero?


What is a chain reaction?


State 2 factors that affect the centripetal force for a object having a circular path.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning