A 1kg ball is dropped of a 20m tall bridge onto tarmac. The ball experiences 2N of drag throughout its motion. The ground has a coefficient of restitution of 0.5. What is the maximum height the ball will reach after one bounce

Energy
GPE of the ball on the bridge: MGH = 1 * 9.81 * 20 =196 J
energy lost to drag = F * D = 2 * 20 = 40 J
Velocity of the ball just before impact =sqr(2*(196-40)/1) =17.66 m/s
Velocity of the ball just after impact = 17.660.5 = 8.83 m/s
Kinetic energy just after impact 0.5 * 1 * 8.83^2 =39 J
Equation for final height (using energy)
KE = Drag energy + GPE
39 = 2
H + 19.81H
H=3.30m

MD
Answered by Max D. Further Mathematics tutor

2374 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

FP3- Find the eigenvalues and the eigenvector for the negative eigenvalue, from this 2x2 matrix of columns (2,1) and (3,0)


Integrate (4x+3)^1/2 with respect to x.


What is the modulus of 3+4i?


In simple harmonic motion, where would the object have the largest speed. If the angular velocity is 2 rad s^-1, and the amplitude is 1m, what is the largest speed obtained by the object?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning