A ball is kicked from a tower (50m) at a speed of 20m/s. How far away does the ball hit the ground?

time is equal to time in free fall i.e. 50m=0.5gt^2 -> t=root(50m*2/g)=1.019s

horizontal distance is then tv= 1.019s20m/s=20.38m

EG
Answered by Evita G. Physics tutor

3764 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

For 100ml of a liquid with a mass density of 1(kg m^-3), and a specific heat capacity of 2(kJ kg^-1 K^-1), how much energy is required to increase the temperature of the liquid by 4 degrees celsius. Assume no heat loss and that the liquid does not boil.


2 Capacitors (c1 = 500mf) and (c2=300mf), are connected in parallel to a 10v d.c supply. Calculate the total capacitance of the circuit, and hence the total energy stored in the capacitors.


What is a standard candle?


Derive the Drift Velocity Equation


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning