A ball is kicked from a tower (50m) at a speed of 20m/s. How far away does the ball hit the ground?

time is equal to time in free fall i.e. 50m=0.5gt^2 -> t=root(50m*2/g)=1.019s

horizontal distance is then tv= 1.019s20m/s=20.38m

EG
Answered by Evita G. Physics tutor

3766 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is an electron volt?


A ball is thrown vertically downwards at a speed of 10ms^-1 from a height of 10m. Upon hitting the floor 10% of the energy is dissipated through waste heat. What is the heighest point the ball reaches before it comes to rest? Take g=10ms^-2


a solar cell of area 2m^2 has maximum a power output per unit area of 20W/m^2 . if four solar cells are used together at once, how much energy is release in 2 mins at max power output?


What is the period and frequency of a wave? - GCSE or A-Level students may ask this


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning