A cricket player throws a ball such that it travels 10 meters in 2 seconds at constant acceleration. Calculate the kinetic energy of the ball if it has a mass of 1kg.

This problem can be broken up into two steps:1) Finding the speed (velocity) of the ball2) Finding the kinetic energy.To find the speed we can use the equation shown: Speed= Distance/Time or in standard notation : v=d/t, where v is speed ( often called velocity), d is distance and t is time.Here d=10 and t=2.So v= 10/2= 5 m/s.Note the unit for speed is m/s for meters per second.Now we have the speed we can do the second step, finding the kinetic energy.Using the equation Kinetic energy = 0.5mv2Where m is the mass of the ball.We can see that the kinetic energy of the ball is, 0.515*5 = 12.5 J.Note that the unit of kinetic energy is J for Joules.

FM
Answered by Finn M. Physics tutor

4281 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How does a hydraulic jack work and how do I work out the pressures involved?


A ball is dropped from a height of 20m. How long does it take for the ball to reach ground?


what force does a person have to exert on one side of a seesaw if the other person weighs 70kg and is the same distance away from the pivot (2m) on the other side of the seesaw?


Why do you weigh less on the Moon than on Earth?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning