Calculate the resistance of a uniform wire of diameter 0.5mm, length 2m and resistivity 1.7x10^-8Ωm.

R=ρ L/AR= (1.7*10^-8 2)/(0.0005^2π/4)R=0.173Ω

HW
Answered by Heather W. Physics tutor

2390 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the photo-electric effect and what impact did it have on the development of Quantum Mechanics?


How are X-Rays produced?


Describe the process of nuclear fission is induced


Given the Earth orbits the Sun at a distance of 1.49*10^11m with Me = 5.97*10^24kg and Msolar = 1.99*10^30, what is the gravitational force between the Earth and Sun?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning