If 10 N is required to move an object 2m, what is the work done?

Work done (joules) = Force (newtons) x distance moved in direction of the force (metres)

Work done = 10 x 2 = 20J

KT
Answered by Katrina T. Physics tutor

7353 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A block of mass 5kg is placed on the end of a meter rule on the end of a table. Calculate the moment that is produced by the block.


Explain how the evaporation of a liquid causes the temperature of the remaining liquid to decrease.


A sequence is defined by the recurrence relation u(n+1) = 1/3 u(n) + 10 with u(3) = 6 . Find the value of u(4) and the limit of the sequence.


A ball of mass 500g is dropped from rest 2m above the ground. When it reaches the ground it is travelling at 5m/s. How much energy has been dissipated?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning