A car of mass 1000 kg is travelling at 20 (m/s). The car crashes into a tree, and comes to a complete halt in 0.05s. Calculate the force acting on the car during the collision.

We are asked for the force acting on the car and we know from Newton's second law that F = ma Therefore, we need to calculate the acceleration first. We use a = (vf - vo)/(t - to) where vf = final speed, vo = initial speed, t = final time and to = initial time. With all that, we have a = -20/0.05 = -400 m/(s^2)F = 1000 * (-400) = -400000 N

PM
Answered by Pablo M. Physics tutor

3523 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Why does lowering the control rods in a nuclear reactor reduce the amount of energy released each second from the nuclear fuel?


What is the density of a material if 4 cubic metres (m3 ) of it has a mass of 2,200 kg?


A pendulum has a frequency of 0.80 Hz, calculate the periodic time of the pendulum.


Calculate the acceleration of particle thats velocity changes from 20ms^-1 to 40ms^-1 in 5 seconds, assuming its constant.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning