Water flows through an electric shower at a rate of 6kg per minute. Assuming no heat is transferred to the surroundings, what power is required to heat the water by 20K as it flow through the shower?

To find the necessary power, we need to know how much water is flowing every second, and how much energy we need to heat that amount of water.
Amount of water = 6kg per minute = 6/60 kg per second = 0.01 kg per second
energy to heat 0.01kg of water: Q = mCΔT = 0.01 x 4200 x 20= 840J
and so to do that every second the shower needs 840W of power.

TB
Answered by Theo B. Physics tutor

2185 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

An electron is traveling at a velocity of 500m/s perpendicular to a uniform magnetic field. A force of magnitude 4.32 x10^(-16) N is acting on the electron, what is the magnetic flux density of the field?


A projectile is launched from the ground at a speed of 40ms^-1 at an angle of 30 degrees to the horizontal, where does it land? What is the highest point the projectile reaches?


If you have 1.33g of oxygen (Mr = 32) in a container of volume 1000cm^3 at atmospheric pressure (101.3*10^3 Pa), what is the temperature of the gas in Celsius? R=8.314


Define a "Vector Quantity" and list 2 examples.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning