A baseball player strikes a ball with an initial velocity of 43ms^-1 at an angle of 32° to the horizontal. How far does the ball travel horizontally in 4 seconds?

Since the Initial velocity has a direction that is 32° to the horizontal we can split the velocity into it's components. The horizontal component of the velocity is vx = 43cos(32) (m/s). Since distance = velocity x time, In 4 seconds the ball will travel d = 43cos(32) x 4 (m). This is equal to d = 145.86m

JL
Answered by Jack L. Physics tutor

2070 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A person swims from a depth of 0.5m to 1.7m below the surface of the sea. Denisty Sea Water = 1030 kg/m^3. g=Gravitational Field Strength = 9.8 N/kg. Calculate the change in pressure on the swimmer and give the unit.


how do i calculate acceleration?


Calculate the distance travelled by the ball traveling at 3m/s for 60 seconds


What is terminal velocity and what causes it?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning