What is the mass of an object travelling at 15 m/s with a kinetic energy of 100 J?

Kinetic Energy (Ek) = 1/2(mv2).This can be rearranged such that, m = (2Ek)/v2we know from the question that E= 100 J and we know that v = 15 m/sso plugging in the numbers, we get m = (2 x 100)/(15)2 = 200/225 = 0.89 Kg (to 3 significant figures)

TD
Answered by Tutor19729 D. Physics tutor

3443 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What are some key differences between sound and light waves?


A 6.0W bulb is connected to a source of 480J of energy. Assuming the system is 100% efficient, and the bulb runs at full power, how long can it stay lit?


Circut is arranged in a loop, with resistor (5 ohm), power source(2V), resistor (3 ohm), and another power source (3V) connected subsequently. What is the voltage on 5ohm resistor?


A coil is connected to a voltmeter. A bar magnet, initially held above the coil, is left to fall into the coil. Explain why the voltmeter shows a reading. How will the reading of the voltmeter be affected if the magnet is dropped from a greater height?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning