What is the mass of an object travelling at 15 m/s with a kinetic energy of 100 J?

Kinetic Energy (Ek) = 1/2(mv2).This can be rearranged such that, m = (2Ek)/v2we know from the question that E= 100 J and we know that v = 15 m/sso plugging in the numbers, we get m = (2 x 100)/(15)2 = 200/225 = 0.89 Kg (to 3 significant figures)

TD
Answered by Tutor19729 D. Physics tutor

3429 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is a Sankey diagram and how do we use it?


What is the law of conservation of energy?


What is the difference between a vector and a scalar quantity?


What is the current in a circuit?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning