A drone is hovering at a constant height above the ground. The mass of the drone is 7 kg. The mass of the package is 3 kg. Calculate the upward force of the Drone.

To answer this Question we will use the equation derived from Newtons second law of motion,
F=ma or in this case W=mg as it is the mass of the object being accelerated by gracity, giving us it's weight
The acceleration downwards due to gravity at a rate of -9.81m/s-2 The mass is the combined mass of the two objects: 7 + 3 = 10 kg
The weight is therefore = W = mg = 10 x 9.81 = - 98.1
As the question state the drone is hovering, the upwards force must be in equilibrium with the weight, giving us a final answer
W + F = 0
-98.1 + F = 0
F = 98.1 N

FT
Answered by Finn T. Physics tutor

4191 Views

See similar Physics Scottish Highers tutors

Related Physics Scottish Highers answers

All answers ▸

A launcher 1m tall fires tennis balls with a velocity of 15m/s at an angle of 20 degrees from horizontal. Neglecting air resistance, calculate the maximum height, time of flight and distance traveled by the ball.


Why does time slow down for someone standing at the bottom of a mountain compared to time for someone at the top of a mountain?


An exoplanet of mass 1.36x10^26 kg is orbiting a star of mass 3.2x10^31 kg at a distance of 1 AU. What is the magnitude of the gravitational force between the two?


What is a boson, as described by the standard model?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning