A kettle requires 2400 Coulombs of charge to pass through its heating element, with a resistance of 6 Ohms, in a time of 200 seconds in order to boil the water inside it. Calculate the current flowing and the power of the kettle.

I=Q/t=2400/200=12AP=IV=I^2R=12^2*6=864W
Of course, when discussing the answer with a student I would verbally explain each step in detail and add more drawings to my workings. Unfortunately, I cannot do this by typing on a computer but am happy to talk you through this in the interview.

SL
Answered by Sam L. Physics tutor

6810 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A person weighs 620N on Earth. The gravitational constant on Mars is 3.8m/s^2. How much does this person weigh on Mars?


If a car has a mass of 670kg and has a driving force of 1200N and a force from resistance of 300N, what is the acceleration of the car? What is the speed of the car after 5 seconds?


Define electric current


What do geostationary satellites do?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning