A ball of mass 500g is dropped from rest 2m above the ground. When it reaches the ground it is travelling at 5m/s. How much energy has been dissipated?

Initial energy (Gravitational Potential): E = mgh = 0.5 x 9.81 x 2 = 9.81J Final energy (Kinetic): E = mv2/2 = (0.5 x 52)/2 = 6.25J Energy lost = 9.81 - 6.25 = 3.56J

GB
Answered by Georgina B. Physics tutor

2146 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If a ball is thrown at a velocity of 5m/s, what height does it reach?


Houses lose majority of their energy through the roof and windows. State the three methods of energy transfer. For the roof and windows respectively, describe one adaptation that could be made to improve their efficiency and explain their method.


In the photoelectric effect, why is the kinetic energy of the electrons independent of the intensity of light?


A cyclist travels along a straight flat road. Describe the condition required for the cyclist to continue traveling along the road at a constant speed. How does this condition change if the cyclist travels up a slope?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning