A box initially at rest is on a plank, of length 5m, that is elevated at an angle such that tan(a)=3/4. When it reaches the end of the plank it has velocity 5ms^-1. Calculate the average frictional force on the box.

In physics questions it is useful to not plug numbers in until the end and instead work through algebraically. Let's say the angle of elevation is a, the mass is m, the velocity at the end of the plank is v and the length is L.Going down the plank the box converts its potential energy into kinetic energy. The discrepancy between the change in potential energy and the change in the kinetic energy will be due to energy loss due to friction.The change in potential is U=mgLsin(a)The change in kinetic energy is K=1/2 mv2ELoss= U-K = mgLsin(a)-1/2 mv2 The frictional force will be roughly constant across the plank as the normal contact force is constant, therefore ELoss+FFrictionxL=> FFriction= m( gsin(a) - 1/2 mv2/L ) = 8.5N

Answered by Physics tutor

1886 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Define a "Vector Quantity" and list 2 examples.


How do we know the energy of a photon (light particle) is quantised?


Find the angle at which total internal refraction takes place when light is going from glass to air.


Given that z = 6 is a root of the cubic equation z^3 − 10z^2 + 37z + p = 0, find the value of p and the other roots.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning