A gun of mass 10kg fires a bullet of mass 240g at a speed of 300ms-1. What is the speed of the gun's recoil?

First, convert the mass of the bullet into SI units -> 240g=0.24kg

The law of the conservation of momentum states that m1v1=m2v2. To find the speed of the gun, rearrange for v1 to give v1=m2v2/m1 and substitute in the given values; m2=0.24kg, v2=300ms-1, and m1=10kg. This gives v1=0.24x300/10=7.2ms-1

JF
Answered by Jonny F. Physics tutor

2683 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

When red light is shone on a metal, regardless of the intensity of this light, no current will flow. However if blue light is shone on this metal a current will flow. Why does this occur?


How would I resolve forces on a slope?


The mercury atoms in a fluorescent tube are excited and then emit photons in the ultraviolet region of the electromagnetic spectrum. Explain (i) how the mercury atoms become excited and (ii) how the excited atoms emit photons.


A ball is dropped from a 5.0m high window. Assuming air resistance is negligible, calculate the time taken for it to hit the ground.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning