What is the equation linking Power, Time, and energy? and Calculate the work done by a cyclist when his power output is 200 W for 1800 seconds?.

The equation linking Power, Time, and Energy is:P=W/tAnd here P= 200 W, and t= 1800 sHence, W= 200*1800 = 360,000 JNB: Remember here, the SI units are important.

OA
Answered by Othman A. Physics tutor

17720 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Why is the sky blue?


Kinetic theory describes the movement of particles in three states of matter. If a cube of ice is put in a tin with a tight fitting lid and continuously heated, why does the lid explode off?


A balloon's volume is 0.002m^3 at room temperature (20°C). What volume will the balloon occupy when it is cooled to -5°C? Give your answer to 3 significant figures.


As a student rubs his feet along the carpet in his living room, he becomes charged. After this he places his hand on a metal radiator and receives an electric shock. Explain what charge the student obtains, why, and why he receives a shock.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning