What is the density of a rock (mass 75g) submerged in water which displaced by a volume of 37.5cm^3? SI units

75g = 0.075kg/ 37.5cm3 = (37.5 divided by 1003) m3 = 3.7510-5m3/ density = mass divided by volume/ 0.075 divided by 3.7510-5 = 2000kg/m3

MH
Answered by Maximilian H. Physics tutor

2421 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A student of mass m=50kg runs an experiment. He throws a ball of mass m = 400g from a height h = 20m. What will be the speed of the ball he records just before it touches the ground?


Explain why evaporation cools a liquid.


Explain why the velocity of a car moving at a constant speed around a bend changes.


Define the Specific Heat Capacity of a material. What is its unit?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning