A light wave has a wavelength of 420nm, calculate the energy of this wave in joules.

E = hfE = energyh = planck's constant = 6.63 x 10-34f = wave frequency
c = fλf = c/λ
E = hc/λ
c = 3.0 x 108 The speed of light which in this case is the speed of the wave.λ = 420 x 10-9 As 1nm = 1 x 10-9m
E = ((6.63 x 10-34)x(3.0 x 108))/(420 x 10-9)E = 4.74 x 10-19J leaving the answer as this is in Joules already.

ND
Answered by Nicholas D. Physics tutor

7018 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A hot air balloon is travelling at a speed of 5.0m/s at an angle of 60.0 degrees up from the horizontal. Find the vertical and horizontal components.


Initially, trucks A and B are travelling in opposite directions. A has mass 1000 kg and is travelling at speed 7ms^-1. B has mass 4000kg and is travelling at speed 2ms^-1. What is their speed and direction after collision if they move together?


Describe and explain the photoelectric effect in terms of photons interacting with the surface of a metal.


Describe the process of a capacitor charging.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning