A 25 cm3 sample of an unknown concentration of sulfuric acid was titrated against 0.1 mol dm-3 sodium hydroxide. The average titre was 20 cm3. Calculate the concentration of the sulfuric acid.

Balanced equation: H2SO4 + 2NaOH → 2H2O + Na2SO4moles of NaOH = c x v = 0.1 mol dm-3 x (20/1000) dm3 = 0.002 molStoichiometry: H2SO4:NaOH = 1:2moles of H2SO4 = (0.002 mol)/2 = 0.001 molc=n/v= (0.001 mol)/((25/1000) dm3)= 0.04 mol dm-3

JK
Answered by Joseph K. Chemistry tutor

8804 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How does the electronegativity of the halogen atom change as group 7 is descended?


Explain what is meant by the term 'rate of reaction'?


Name the type of reaction and outline the mechanism for the reaction of the alcohol (CH3)2CHOH with the acyl chloride CH3COCl. Explain which orbitals take part in the reaction.


Explain why the second ionisation energy of Magnesium is lower than the second ionisation energy of Sodium.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning