A block of mass m is released from rest on a surface inclined at 30⁰ to the horizontal with a coefficient of friction of 0.3. How long does it take for the block to slide 1 m?

Firstly, a free-body diagram of the problem should be drawn indicating the forces acting on the block (remember that the friction force is the product of the normal reaction on the block and the coefficient of friction). Next, the resultant force acting on the block parallel to the slope should be found and substituted into the equation F = ma: m.g.sin(30) - 0.3.m.g.cos(30) = ma a = 2.356 ms-2 Now the time to travel 1 m can be calculated using SUVAT (or integration and applying boundary conditions). s = ut +0.5at2 1 = 0 + 1.178t2 t = 0.921 s (3dp) //

RP
Answered by Richard P. Physics tutor

1722 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Explain the photo-electric effect and describe how the intensity of light effects rate of electron emission.


2 Capacitors (c1 = 500mf) and (c2=300mf), are connected in parallel to a 10v d.c supply. Calculate the total capacitance of the circuit, and hence the total energy stored in the capacitors.


Sphere A (mass m), moving with speed 3v, collides with sphere B (mass 2m) which is moving in the opposite direction with speed v. The two spheres then combine, calculate the resulting velocity of the combined spheres.


What is the most effective use of the equation sheet?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning