Trolley A weighs 5kg and is moving at 15m/s to the right. It collides with a stationary Trolley B, weighing 10kg more than Trolley A. After the collision they move off together. Calulate the velocity that they move off with.

To start with, we should work out all of the quantities we need: 

Mass of Trolley A:  MA= 5kg 

Mass of Trolley B: B weighs 10kg more than A 

--> Therefore MB= 10 + 5 = 15kg 

Mass of Both Trolleys together: MAB = 15 + 5 = 20kg

Initial Velocity of A: VA= 15 m/s 

Initial Velocity of B: VB= 0 m/s

By the conservation of momentum, we know that the total momentum of a closed system is unchanged for any process. Thus the initial and final momenta of the two trollies combined are the same, ie:

PA + PB = PAB where P is momentum

We know that momentum P = mv

Therefore:

MAVA + MBVB = MABVAB

From above, we know all of these quantities except for VAB which is the quantity we need to find for the answer. Thus we can substitute in all of the values and find VAB:

(5x15) + (15x0) = (20xVAB)

75 = 20VAB

VAB = 75/20 = 3.75 m/s

JD
Answered by Joshua D. Physics tutor

7724 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A balloon's volume is 0.002m^3 at room temperature (20°C). What volume will the balloon occupy when it is cooled to -5°C? Give your answer to 3 significant figures.


On a day with no wind, a large object is dropped from a tall building. The object experiences air resistance during its fall to the ground. State and explain, in terms of the forces acting, how the acceleration of the object varies during its fall.


What happens to the pressure inside a sealed canister of gaseous oxygen when it is transferred from a cool environment to a warmer environment?


Waves on the surface of water are transverse waves. State one other example of a transverse wave.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning