Trolley A weighs 5kg and is moving at 15m/s to the right. It collides with a stationary Trolley B, weighing 10kg more than Trolley A. After the collision they move off together. Calulate the velocity that they move off with.

To start with, we should work out all of the quantities we need: 

Mass of Trolley A:  MA= 5kg 

Mass of Trolley B: B weighs 10kg more than A 

--> Therefore MB= 10 + 5 = 15kg 

Mass of Both Trolleys together: MAB = 15 + 5 = 20kg

Initial Velocity of A: VA= 15 m/s 

Initial Velocity of B: VB= 0 m/s

By the conservation of momentum, we know that the total momentum of a closed system is unchanged for any process. Thus the initial and final momenta of the two trollies combined are the same, ie:

PA + PB = PAB where P is momentum

We know that momentum P = mv

Therefore:

MAVA + MBVB = MABVAB

From above, we know all of these quantities except for VAB which is the quantity we need to find for the answer. Thus we can substitute in all of the values and find VAB:

(5x15) + (15x0) = (20xVAB)

75 = 20VAB

VAB = 75/20 = 3.75 m/s

JD
Answered by Joshua D. Physics tutor

7719 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

An airplane accelerates steadily from rest to 355 m/s, after travelling a distance of 105,000 m. How long, in minutes, does it take the airplane to reach this speed?


How does the red shift support the Big Bang theory?


A charged particle in a cyclotron moves in a circle with radius 5mm. If the field in the cyclotron is 0.06 T and the velocity of the particle is 2.4x10^7, what is the charge-mass ratio of the particle?


What is meant by 'resolving a vector into its components'?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning