A plane travels at a speed of 213 miles per hour. Work out an estimate for the number of seconds the plane takes to travel 1 mile.

Since the plane travels 213 miles per hour, it must travel on average 1 mile every 1/213rd of an hour.We know that there are 60 minutes in 1 hour, and 60 seconds in a minute, so there are 60 x 60 = 3600 seconds in an hour.Thus 1/213 hours is equivalent to 3600/213 seconds (as a fraction) or 16.9014 seconds.Thus to 1 d.p. our estimate is 16.9 seconds.

TL
Answered by Tom L. Maths tutor

6772 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Simplify fully: (7x^2 - 21x)/(x^2 + 2x - 15)


Factorise and solve x^2 - 8x + 15 = 0.


Solve the inequality 5(x+2) > 7x+9


6x – 7 = 14 – x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning