A boat travels due North at 5km/h for 3 hours, then changes course and sails due east for 2 hours, adjusting his speed to 8km/h. What is his total displacement from his original position?

  1. Begin by setting up the problem with a diagram. Yu should draw a right angled triangle, with currently unknown lengths.2) Calculate the distance travelled for the two parts of the journey. Use Distance = speed x time, i.e. for the first part the distance travelled will be 15km and for the second part, 16km.3) Use Pythagoras' theorem to determine the length of the hypotenuse, i.e. the total displacement. displacement = (152 + 162)1/2 = 29.1km
EC

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

John ran a 450m race (2sf) in a time of 62 seconds (nearest second). Calculate the difference between his maximum and minimum average speed. (3sf)


What is the solution to the system of equations defined by (1) x+2y = 4 and (2) y+2x = 6?


Find the coordinates of the turning point of the graph y=x^2 -x -12. Use it to sketch the graph on a set of x-y axis.


Solve the quadratic equation x^2+5x+6=0