A car travelling at 28 m/s brakes until it stops completely after travelling a distance of 15 m. Calculate the deceleration of the car.

·        Firstly, we need to note down what we have: distance travelled, s =15 m; initial velocity, u = 28 ms-1; final velocity, v = 0 because the car comes to rest; we are looking for the deceleration hence a; since we are using s, u, v and a, we need to use the "suvat" equation that contains those four letters ----- v2 = u2 + 2as·        By rearranging the equation ---- a = (v2 - u2) / 2s = -282 / (2 x 15) = -784/30 = -26 ms-2 (the minus sign is because deceleration is a decrease in speed rather than an increase)

OS
Answered by Oluyomi S. Physics tutor

4281 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A body is moving at 70km/h and has a mass of 130kg, calculate its maximum kinetic energy.


Describe how a stationary wave is formed at a boundary?


Why are neutrinos hard to detect?


If one proton is travelling through space at 0.3c, what is it's kinetic energy in MeV?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning