A mass of 2.5kg is raised by a height of 8m in 36 seconds using an electronic motor. Calculate the power of the motor.

Power = Work / Time. Work = mgh = 2.59.818 = 196.2 J. Power = 196.2 (J) / 36 (Seconds) = 5.45 W.

MV
Answered by Michael V. Physics tutor

1610 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What are the 3 main types of radiation?


Discuss a use and a harmful effect for three parts of the electromagnetic spectrum


Explain how the evaporation of a liquid causes the temperature of the remaining liquid to decrease.


Alice and Bob are sat on a seesaw. The seesaw is in static equilibrium. Alice weighs 500N and is sat 0.5m to the left of the pivot. If Bob weighs 800N, how far from the pivot on the right is he sat? What happens if Bob moves closer to the pivot?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning